Letný výpredaj so zľavami až -25%! Platí do 4.7.2022 s kódom: LETO25

Test produktu: S odolnou fitness loptou je svet okrúhly

Gymnastická lopta je náčinie vyrobené z mäkkého, elastického materiálu, ktoré bolo rozdelené do 5 rôznych veľkostí medzi 45 až 85 cm, odstupňovaných po 10 centimetrov. Používať ju začali v roku 1963 vo Švajčiarsku pri bábätkách a malých deťoch na rehabilitačné účely. „Švajčiarska lopta“ má mnoho známych mien: fitness lopta, gymnastická lopta, fyzioterapeutická lopta, pilates lopta, stabilizačná lopta alebo terapeutická lopta.

Dnes sa už používa pre rôzne vyvinuté formy tréningovej prípravy, stal sa populárnym gymnastickým nástrojom a typickým príslušenstvom fitness cvičenia, ale môžeme sa s ním stretnúť aj pri procesoch neurologického rozvoja, pri fyzioterapii, ale aj ako nástroj komfortu.

Gymnastická lopta robí cvičenia pestrejšími, efektívnejšími a rozmanitejšími. Jednotlivé cvičenia s loptou vytvárajú väčšie výzvy, pretože okrem správneho vykonávania cviku je potrebné neustále udržiavať rovnováhu. Cvičenie s loptou zvyšuje našu koncentráciu.

Účinnosť gymnastickej lopty tkvie v jej nestabilite – pri cvičení s loptou pracuje oveľa viac svalov ako pri cvičení na stabilnej podložke. V takom prípade každý bod tela vynakladá viac energie na udržanie rovnováhy. Vďaka tomu sú hlboké svaly v nepretržitej aktivite, a tak sa neustále posilňujú aj bez nášho vedomia. Na presné zvládnutie cvikov je potrebná spolupráca viacerých svalových skupín.

Určité svaly vyvíjajú aktivitu kvôli pohybu, zatiaľ čo iné zabezpečujú podporu a stabilitu. Stredobodom fitness programov s loptou sú najčastejšie svaly trupu, brucha a chrbta. Okrem toho môže byť lopta použitá aj na posilnenie svalov ramien, stehien, bokov a sedacích svalov, takže lopta núti celé telo k efektívnej práci.

Na rozdiel od všeobecnej mylnej predstavy, lopta sa na celodenné sedenie pri kancelárskej práci neodporúča.

Výhody fitness lopty:

  • upravuje všeobecnú stabilitu a rovnováhu tela
  • pozitívne pôsobí na držanie tela
  • pestré, hravé cvičebné náčinie
  • udržuje panvu v správnej polohe
  • vhodné na používanie aj pri posilňovacích cvičeniach
  • predchádza bolestiam chrbta, prípadne ich zmierňuje
  • pomáha pri relaxácii
  • je bezpečná, nepraskne a netrhá sa
  • nastaviteľná tvrdosť

AKO SI VYBRAŤ VHODNÚ LOPTU PRE SEBA?

Veľkosť je vtedy ideálna, ak sú pri sedení na lopte stehná vo vodorovnej polohe s podlahou. Ak nemáme poruke testovací kus, zmeriame výšku nášho sedu a berúc v úvahu elasticitu materiálu lopty, pripočítame 5-10 cm.

Kvôli prehľadu robia výrobcovia lopty v rôznych farbách, ale medzi veľkosťou a farbou nie je žiadny súvis.

Elasticita a kvalita materiálu použitého na výrobu lôpt je rôzna. Počas cvičenia sú gymnastické lopty vystavené vyššiemu zaťaženiu, než keď na nich len sedíme a udržujeme rovnováhu. Preto je dôležité vybrať z hľadiska používania vhodný a bezpečný materiál. Fabulo má v ponuke viacero druhov neprasknuteľných lôpt, ktoré v prípade prasknutia neprasknú okamžite, ale postupne a pomaly sa spúšťajú, resp. vypúšťajú vzduch.

Používam ju čoraz viac počas svojich domácich cvičení a cvičení jogy. Aj napriek tomu, že pri cvičení používam minimálne množstvo náčinia, lopta sa stala mojim dôležitým spoločníkom pri cvičení.
Mindennapi torna - Avatar

Autor:
Vera Vörös, fyzioterapeutka a pohybová terapeutka


 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie