Ako si vybrať spoľahlivý a trvácny masážny stôl na celý život?

Ak je pre vás spoľahlivosť a odolnosť masážneho stola dôležitá, ešte pred jeho kúpou si prečítajte túto stránku...

Päť životných ponaučení o masážnych stoloch

Nie je otázne, že najdôležitejším nástrojom maséra je masážny stôl. Vážnou dilemou však môže byť: ktorý masážny stôl je pre nás najlepší z dlhodobého hľadiska? Či už začíname s hľadaním ako začiatočník alebo profesionálny masér.

Najskôr ako masér a neskôr spolu s tímom internetového obchodu Fabulo sme prešli dlhú cestu, aby sme vám dnes mohli predstaviť taký kvalitný a vybraný sortiment výrobkov, ktorý sa osvedčil. Ponúkame len také produkty, ktoré môžu byť spoľahlivými nástrojmi pre tých zanietených profesionálov, ktorí sa celý život pripravujú na to, aby sa druhí cítili lepšie.

Nasledujúcim článkom by sme chceli pomôcť našim kolegom masérom, aby neopakovali rovnaké chyby ako my, ušetrili si zbytočné výdavky a vlastné nervy. Radšej sa s vami podelíme o to, ako rozpoznať nespoľahlivý a nekvalitný masážny stôl, aby ste týmto vlastnostiam venovali osobitnú pozornosť a vyhli sa tak nevýhodnému nákupu. Zozbierali sme takmer desaťročie vlastných skúseností, spätnú väzbu od zákazníkov internetového obchodu Fabulo a pripomienky našich kolegov z oddelenia zákazníckej podpory.

A teraz si povieme 5 životných ponaučení o masážnych stoloch.

1. Masážny stôl kupujeme v prvom rade pre klienta, nie pre seba

Ako čerstvo vyučený začínajúci masér som začal hľadať masážny stôl rovnako ako väčšina z nás. Prehľadával som web a pýtal som sa známych masérov, kde a aký masážny stôl by som si mal kúpiť, aby jeho kvalita bola pre mňa vyhovujúca.

Bohužiaľ, prvý masážny stôl, na ktorý som pri svojom nákupe natrafil, nebol - mierne povedané - práve trvácny. Po mesiaci som ho musel vrátiť, pretože nielen vŕzgal, ale sa aj kolísal a moji klienti mali na ňom doslova závraty. Nemusím ani hovoriť, že to bolo strašne nepríjemné.

Ďalšia voľba sa zdala byťprofesionálnejšia. Kúpil som si rozprávkovo krásny drevený masážny stôl, ktorý bol dostupný vo viacerých farbách. Odstupom času sa však ukázalo, že pekný vzhľad nie je všetko. Môj, na začiatku estetický, farebný masážny stôl nezvládal intenzívne používanie. Po pol roku som ho musel vymeniť, pretože pukal, praskal a klienti už po takomto čase vyležali molitan. Navyše sa koženka začala odlupovať a na viacerých miestach aj popraskala. Nebol to práve príjemný, srdcu lahodiaci pohľad.

Bez skúseností nie je ťažké urobiť chybné rozhodnutie. Kto si kupuje svoj druhý alebo tretí masážny stôl, už presne vie, čo hľadá, aké sú jeho požiadavky a čo by mal vysnívaný masážny stôl vedieť.

Je obrovským omylom, že ako začiatočník by sme si istotne mali kúpiť lacný masážny stôl, hoci len zo supermarketu. Mnohí premýšľajú tak, že kto vie, ako dlho budeme masírovať, či sme sa narodili ako maséri - aby nás začiatok vyšiel čo najlacnejšie. Ja som sa na celý život poučil a aj som zaplatil cenu za to, že som si na začiatok chcel kúpiť lacný stôl.

Je dobré si teda uvedomiť, že masážny stôl si nekupujeme pre seba, ale pre svojich klientov. Ak sa oni nebudú cítiť na ňom bezpečne a pohodlne, druhýkrát sa už nebudú chcieť nechať "rozmaznávať" a práve nedostatok vracajúcich sa zákazníkov by mohol prekaziť našu rozbiehajúcu sa kariéru.

Na stoloch Fabulo je práve preto špeciálne, trvácne čalúnenie Deluxe Skin-Touch, ktoré je mimochodom pravidelne namáhané pri každom jednom testovaní. Navyše čalúnenie sa drhne vysokopercentným alkoholom a ani vtedy farba nevybledne a čalúnenie nevyschne. Samozrejme, toto je len jeden zo systémov zabezpečenia kvality Fabulo, čo sa týka pohodlia a odolnosti plochy na ležanie. Ďalšie systémy sú zodpovedné za stabilitu a trvanlivosť konštrukcie.

Kvalita HABYS® je výsledkom 25 rokov skúseností v oblasti inžinierstva, dizajnu a úzkej spolupráce s odborníkmi.

Systém Soft & Quiet je jedinečnou kombináciou vysokokvalitných molitanov a spojov, ktoré zabezpečujú stabilitu a bezhlučnosť počas procedúr. Vďaka starostlivo vybraným materiálom sú lehátka HABYS® odolné voči deformáciám, čo zaručuje dokonalé pohodlie po celé roky pre maséra, ale aj pre klienta.

Strong & Safe je veľmi komplexný systém na organizáciu výrobných procesov. Zahŕňa v sebe projektovanie, výrobu a výber vstupných materiálov pre výrobu. Spojenie týchto faktorov znamená, že sú lehátka HABYS® výnimočné z hľadiska stability, odolnosti, životnosti a bezpečnosti.

Dlho sme hľadali tých výrobcov, ktorí majú zavedené vyhovujúce systémy zabezpečenia kvality, ktoré garantujú, že všetky suroviny použité na výrobu lehátok už pri príchode do továrne prešli testovaním a na výrobu sa použijú len prvotriedne materiály. Našťastie sa nám podarilo nájsť takých výrobcov a dodávateľov, ktorí svoje masážne stoly pravidelne testujú, a preto ich môžeme s pokojným svedomím ponúkať na trhu.

2. Fotka nie je všetko, venujte pozornosť detailom

Žiaľ, vďaka štúdiovým fotografiám a grafickým úpravám môže stôl na monitore vyzerať dokonale, ale už nie je isté, že bude taký pekný aj po doručení.

Počas toho, ako som sa ponáral do sveta masáží, som súčasne budoval aj internetový obchod Fabulo. Už predtým, ako som začal masírovať, som predával zdravotné a rehabilitačné pomôcky. Postupne, ako som získaval čoraz viac skúseností s používaním jednotlivých masážnych pomôcok, aj ponuku som neustále rozširoval o ďalšie masážne potreby.

Rozšírením sa však aj problémy vyskytovali častejšie a museli sme riešiť množstvo reklamácií. Vďaka masérskej cti a kolegialite sme každý jeden stôl opravili alebo vymenili, ak sa mu už nedalo pomôcť.

Neskôr, aby sme predišli reklamáciám a ochránili dobrú povesť našej firmy, sme masážne stoly prichádzajúce do nášho skladu ešte pred ich uvoľnením do predaja po jednom rozbalili a skontrolovali. Čo sa dalo, sme zosilnili, opravili a aj sme očistili, ale aj tak sme museli niektoré z nich rovno zlikvidovať alebo rozobrať na náhradné diely, pretože od dodávateľa prišli v neprijateľnom stave.

Najčastejšie prípady, s ktorými sme sa sami stretli:
  • Na obrázku ešte krásne natretý masážny stôl prišiel s otlčeným - ošúchaným lakovaním.
  • Molitan na ploche na ležanie bol preliačený, čo spôsobovalo nepohodlie pri masáži.
  • Koženka bola už poškodená a poškriabaná, čo malo za následok jej skoršie natrhnutie.
  • Švy neboli poriadne zapracované, neustále škriabali maséra a jeho klienta.

A toto sa dá ešte stupňovať. Tým, že dostanete to, čo ste videli na obrázku, ešte neznamená, že budete s používaním masážneho stola spokojní. Pri stoloch mizernej kvality po niekoľkých príležitostiach môžete pociťovať, že koženka rýchlo vysychá, oderie sa, popraská a pri švoch sa trhá. Molitan rýchlo stráca svoj pôvodný tvar. Priznajme si, nie je veľmi estetické uložiť klienta na takýto masážny stôl.

Okamžite, ako sme sa potýkali s týmito problémami, sme prestali predávať tieto výrobky. Veď sme prakticky museli zabezpečovať kontrolu kvality namiesto výrobcu. Našťastie, dnes už predávame len stoly s viacvrstvovým lakovaním, hrubým a hustým molitanom, ako aj s odolným čalúnením.

3. Nosnosť nie je len nejaký údaj, ale je to zásadné bezpečnostné hľadisko

Výnimočne vysoká nosnosť masážnych stolov Habys - statické zaťaženie je až 1500 kg!

Ak jeden výrobca udáva, že masážny stôl má nosnosť viac ako 200 kilogramov, ako môže prasknúť drevená preglejka alebo sa vylomiť noha stola?

Zvyčajne nemáme 200 kilových klientov a pri 100-120 kilových klientoch, aj keď pritlačíme 50-60 kilami, stále nemôžeme prekročiť hranicu zaťaženia. A ak sa masážny stôl aj napriek tomu poláme, niečo nie je v poriadku.

Keď sme stoly reklamovali u výrobcu, prišla nám zamietavá odpoveď, že ide o jednobodové zaťaženie. Čože? Azda klient nevyletí na stôl ako Superman, s roztiahnutými rukami a nohami a zaťaží ho rovnomerne? Prirodzene, že klient s obmedzenou pohyblivosťou, nadváhou alebo vo vyššom veku, keď si líha na stôl alebo sa otáča na ňom, sa podoprie kolenami alebo lakťami. Masážny stôl jednoducho musí vydržať takéto zaťaženie a bodka.

Každý by si mal zapamätať, že nosnosť nie je len jeden údaj. Tu ide o bezpečnosť klienta! Ak ohrozíte zdravie klienta, je pravdepodobné, že sa k vám už nevráti, a to ani v prípade, ak si zaobstaráte prvotriedny stôl. A ešte budete mať šťastie, ak vás nezažaluje.

Po rozpadávajúcich a lámajúcich sa stoloch sme sa rozhodli, že už nebudeme ďalej predávať tieto masážne stoly a sami ich budeme vyrábať z extra hrubej, bezpečnej a odolnej preglejky, ktorá sa nepoškodí ani pri jednobodovom, ani pri vyššom statickom alebo dynamickom zaťažení. Možno sa na nich pokojne otáčať, kľačať alebo opierať sa o lakeť, istotne sa nezlomia a nerozpadnú. Bezpečnosť je prvoradá.

4. Nie všetko je také stabilné, ako sa zdá

Neustále sa opakujúcou otázkou od našich zákazníkov je, či sú stabilnejšie stoly s drevenou alebo hliníkovou konštrukciou? Ktoré by si mali vybrať? Nie táto otázka je podstatná. Obidve konštrukcie môžu byť stabilné alebo labilné, podstata sa aj tu ukrýva v detailoch...

Masážne stoly s hliníkovou konštrukciou

V minulosti sme sa viackrát stretli s takými masážnymi stolmi s hliníkovou konštrukciou, keď výrobca vyvŕtal do rámu konštrukcie väčší otvor ako bola samotná skrutka, takže stôl nemal žiadnu šancu zostať stabilným. Dospeli sme k tomu, že čím viac skrutiek a pohyblivých súčiastok je na masážnom stole, tým menšia je šanca, že zostane pevný. Práve preto sme pri hliníkových masážnych stoloch prešli na zváranú konštrukciu. Tá sa rozhodne ani neuvoľní, ani nerozkýve.

Masážne stoly s drevenou konštrukciou

Pri drevených stoloch je hlavnou otázkou hrúbka priečneho panelu. Tento prvok drží pohromade nohy v prednej a zadnej časti stola. Na nepodarených stoloch sú tieto priečne panely také tenké, že na nich možno prakticky zabrnkať, ergo poskytujú iba minimálnu podporu. Stávajú sa rýchlejšie nestabilnými a začnú skôr vŕzgať.

Vystuženie zabezpečujú napínacie lanká a drôty. Tu je potrebné dbať na to, aby boli dostatočne hrubé a pevné. Nezaškodí, ak sú potiahnuté ochranným krytom. Často sa stretávame s riešeniami, kde sú lanká veľmi slabé a sú zle upevnené, preto nevedia plniť svoju funkciu. Veľakrát nie sú ani symetricky pripevnené a ťahajú masážny stôl na jednu stranu, konkrétne ho zdeformujú.

Na záver, skvelou správou je, že obidva môžu byť dobrou voľbou, ale nezaškodí venovať pozornosť týmto niekoľkým kritickým detailom. Spomedzi dvoch kvalitných stolov si vyberte ten, ktorý sa vám páči viac, ktorý sa viac hodí k vzhľadu vášho salónu alebo masážnej miestnosti, či je to už masážny stôl s drevenou alebo hliníkovou konštrukciou.

5. Nerobte kompromisy v oblasti doplnkov

Poznáte ten pocit, keď vidíte, za akú skvelú cenu ponúkajú masážny stôl a k nemu navyše pribalia aj rôzne príslušenstvo ako darček? Podhlavník, bočné opierky na ramená, predné operadlo na lakte, taška a všetko, čo si len viete predstaviť. A potom, keď to všetko príde, myslíte iba na jednu vec: radšej by neposlali ani jedno.